Termografik Muayene

 

 Tüm nesneler eğer -273 C üzerinde ise termal enerji yaymaktadır. Bu da nesnelerde sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Gözümüzün göremediği kızılötesi aralıkta termal enerji yayılır. Bu aralık kırmızı ışık ve mikrodalga ışınları arasındadır. Bu kameralar normal bakınca görülmeyen fakat ciddi sonuçlar doğurabilecek problemleri net olarak görebilmeyi sağlar.

 Görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Genelde güvenlik amaçlı da kullanılabilir ama çok çeşitli sektörlerin de kullanımına açıktır. Özellikle ısıya güdümlü füze, gece görüş sistemleri ve benzeri askeri tekniklerin gelişmesi ile önemi artmıştır.

  Elektrik sektöründe ise, elektriksel problemlerin tespitinde kullanılır. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Aşırı yük altındaki güç transformatörleri, kablolar, kontak noktaları, kapasitörler termal kamera ile gözlenerek ısınan noktalardaki problemler herhangi bir elektriksel ölçüm yapmadan tespit edilebilir.
  Bu cihazlar görüntü oluşturmak için belli bir sıcaklık aralığına sahiptir. Sıcaklığına göre de IR yayılımları vardır ve her IR yayılımın değişik dalga boyunda olduğu için bu cihazlar belirli sıcaklık arasında görüntü verirler. Kamerada ki objektifler küçük sıcaklıkta bile sıcaklık farkını yakalayıp bu farktan görüntü oluşturan bir özelliğe sahiptir.

    Alçak gerilim aralığında denetimler    

  Termal Kameralar yaygın olarak elektrik denetimler için kullanılmaktadır. Gevşemiş olan elektrik bağlantıları mevcut cereyana direnç çıkartır ve yükselen bir sıcaklığa neden olur. Bu sıcaklık yüksekliği komponentlerin bozulmasına sebep olur. Bu da beklenmedik sistem arızalarına ve önemli maliyetlere neden olur. Ayrıca bu arızalar sistem çöküşünden önce elektrik ağının etkinliğini azaltır.

    Yüksek gerilim alanındaki denetimler
    Termal Kameralar ile güç transformatörleri sıklıkla kontrol edilir. Gerektiğinde doğru müdahale edebilmek için yüksek voltaj bağlantılarının soğutma yüzgeçleri kontrol edilebilir. Diğer ölçülebilecek güç transformatörleri, yüksek gerilim hatları güç kaynakları ve güç elemanlarıdır. Infrared resimde potansiyel sorun alanları görülebilir.