Vakum ve Sızdırmazlık Testi

VAKUM TESTİ

Vakum test ekipmanı tankın taban sacında ve plakalarının kaynaklarında bulunan kaçak ve diğer hatalarının saptanmasında kullanılır. Test ekipmanı alüminyum gövde üzerine oturtulmuş pleksiglass ekran içersine vakum yapılarak uygulanır.Vakum testi, kaynaklı birleştirmelerdeki kaçakların tespit edilmesinde kullanılan pratik uygulamaya sahip bir yöntemdir.Vakum testinde test edilen bölgenin ön ve arka yüzeyi esas alınarak basınç farkı yaratılır ve kontrol edilir. Başlıca kullanım alanları borulama sistemleri, basınçlı tanklar ve depolama tanklarıdır

Vakum pompası alüminyum ekran kutusuna direkt bağlıdır, test öncesi yüzeye tatbik edilen köpük yüzeye açık delik veya kusurların net şekilde bulunmasını sağlar. 

Uygulama yapılacak bölgeye göre değişik tiplerde vakum testi modülleri vardır. Vakum testi bindirme kaynak, alın kaynak ve köşe kaynaklarını kontrol etmeye uygundur.Vakum testinde küçük kaynak bölgeleri kontrol edilerek daha kesin sonuçların elde edilmesi sağlanır. 

Vakum testi öncesi, manometre ve vakum hortumu vakum kutusuna bağlanır. Sonra sabunlu karışım kaynak üzerine püskürtülür ve vakum kutusu kaynak üzerine yerleştirilir ve vakum oluşturulur. Kaynak bölgesi değerlendirilir, eğer vakumda bir azalma yada kabarcıklar oluşmaya başlarsa o bölgede bir hatanın olduğu anlaşılır.

Silindirik tankların taban saclarında çok yaygın olarak kullanılmaktadır.