Manyetik Parçacık Muayenesi

Manyetik kontrol; manyetik (mıknatıslanabilir) malzemelerden yapılmış parçanın yüzeyinde veya yüzeye yakın bir yerde bulunan çatlak, boşluk, katmer, damar ve metalik olmayan yabancı maddelerin belirlenmesinde uygulanan tahribatsız muayene yöntemidir. Bu yöntemle ancak mıknatıslanabilen metal malzemelerin kontrolü yapılabilir.
Ferromanyetik malzemelerin muayenesinde yüzey / yüzey altı süreksizliklerin tespiti için kullanılmaktadır. Manyetik parçacık metodunun esası muayene parçasının mıknatıslandırılmasıyla malzeme yüzeyindeki süreksizliklerde kaçak manyetik akının oluşması, malzeme yüzeyine püskürtülen demir tozlarının süreksizlikler üzerine toplanması ile süreksizliklerin görünür hale getirilmesidir.

Tahribatsız Muayene metot Standartları esas olarak TS EN ISO 9934-1, TS EN ISO 23287, TS EN ISO 17638' dir. Ancak belirli ürünleri test ederken bu ürünlere yönelik oluşturulmuş, talimat ve standartlar esas alınarak test yapılmaktadır.

Uygulama Alanları:
Sahada kontrol gerektiren tüm işlerde gezici ekibimizle yerinde tüm döküm, dövme ve kaynak dikişlerinde demir esaslı (ferromanyetik) malzemelerden mamul parçalarda uygulamaktayız.

Personel:
TS EN ISO 9712 ve 97/23/EC Direktiflerine göre Seviye 3 ve 2 düzeyinde sertifikalı mühendis ve uzman personelimiz tarafından yapılmaktadır.